Прокурори і професор Яценюка: хто бореться за крісло головного по деклараціях посадовців

  • Прокурори і професор Яценюка: хто бореться за крісло головного по деклараціях посадовців

Прокурори і професор Яценюка: хто бореться за крісло головного по деклараціях посадовців
Прокурори і професор Яценюка: хто бореться за крісло головного по деклараціях посадовців
З 1 січня чиновники почнуть здавати декларації в електронному вигляді. До цього моменту має запрацювати Нацагентство з протидії корупції, яке буде шукати в них те, що чиновники ховають. Хто претендує на цю роль

Скандали навколо Антикорупційної прокуратури затьмарюють собою процес створення ще одного важливого антикорупційного органу країни – Національного агентства з протидії корупції (НАЗК), співробітники якого будуть перевіряти декларації держчиновників.

З НАЗК все почалося традиційно зі скандалу. Спочатку обрати голову органу, який запустить роботу публічного реєстру декларацій чиновників і буде звіряти доходи зі стилем життя кожного бюрократа, хотіли довірити ручним активістам – вони повинні були скласти половину комісії, відповідальної за конкурс з вибору керівництва НАЗК. Після втручання активістів і міжнародних партнерів конкурс провели повторно – в комісію набрали нових членів і запустили процес відбору претендентів на головних оцінювачів чиновницьких доходів.

НАЗК створюється як центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, що має вберегти його керівництво від прямого політичного тиску з боку Кабміну. Це колегіальний Орган – він буде складатися з п’яти осіб.

Ажіотажу навколо конкурсу не сталося – резюме подали півсотні кандидатів, а через жорна комісії до фіналу дісталося всього дев’ять претендентів. Більшість із них і стане майбутнім керівництвом НАЗК.

В очікуванні фінальної співбесіди частина кандидатів продовжує активну політичну, громадську та викладацьку діяльність, частина залишаються в тіні, а деякі стали об’єктами нападок і інформаційних атак. Останнє не дивно: за розбіжність задекларованих доходів і способу життя з неданього часу чиновникові в Україні загрожує два роки в’язниці. Тому вага посади члена НАЗК – достатньо велика.

Що ж за люди претендують на цю роль?

Серед дев’яти бажаючих очолити орган-чистилище державної служби виявилися: два прокурори, два викладача, два антикорупційних активіста, один політик, один чиновник і один колектор.

Прокурорські

Пікантність двом кандидатам з прокурорським минулим і щедрими дарувальниками в деклараціях додає той факт, що на останньому місці роботи один з них знаходився в прямому підпорядкуванні в іншого.

Вадим Чижиковський (37 років) донедавна виконував обов’язки начальника управління моніторингу корупціогенних чинників Секретаріату КМУ (поки управління не було скасовано), а Юрій Дмитрієв був завсектором у нього в підпорядкуванні.

Обидва прийшли в це управління восени 2014 року, після відставки Тетяни Чорновіл з посади урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики, під керівництвом якої воно повинно було працювати. Примітно, що безпосереднім керівником цього управління саме в серпні 2014 року був призначений ще один прокурор – Андрій Жовнер. "Ця людина майже чотири роки очолювала так званий загальний нагляд ДПУ, будучи протеже Пшонки та його першого заступника Білоуса", - писав про нього блогер Сергій Іванов, домагаючись люстрації прокурора. "Довіреною особою на виборах Артема Пшонки" називала Жовнера і його безпосередній керівник Чорновіл, яка публічно заявила про свій вихід з уряду.

Жовнера з часом таки люструвати, а два молодих співробітника прокуратури, яких він привів з собою в КМУ, почали активно штурмувати новостворені антикорупційні органи.

Вадим Чижиковський з 2003 по 2014 роки просувався в системі прокуратури (прокуратура Запорізької області, Генпрокуратура, Київська обласна прокуратура). У 2014 році заробив 271,7 тис. грн. З них – 146 тис. грн. зарплата, 125 тис. грн – дохід від продажу майна. Дохід його дружини склав 465,6 тис. грн. Всі ці гроші задекларовані як "подарунок", ознайомившись з декларацією Чижевського, зазначив один з членів комісії Андрій Марусов.

Чижевський володіє квартирами у Києві та Запоріжжі, ділянкою в с. Хмильна Києво-Святошинського району, а також автомобілем Infiniti 2011 року випуску. Елітна іномарка, за словами кандидата – теж подарунок заможних батьків.

Другий з прокурорських кандидатів – Юрій Дмитрієв (36 років), працював в Маріупольській прокуратурі і Генпрокуратурі 13 років – з 2001 по 2014 рік. Одним з останніх його місць роботи в ГПУ – відділ забезпечення конституційних засад підприємницької діяльності, іншими словами – "всевидяче око ГПУ", спостерігаюче за виконанням регуляторних актів. У часи Пшонки дане управління славилося тим, що акумулювало і передавало наверх кеш від корупційних схем в інших органах влади – міністерствах, інспекціях, митниці та податкової.

Під час співбесіди Дмитрієв сказав конкурсній комісії, що "займався в ГПУ дерегуляцією". Його декларація досить скромна. У 2014 році він заробив 227,1 тис. грн. (все – зарплата). Дружина – 20 тис. грн. Нині обидва безробітні. Дружина Дмитрієва володіє земельною ділянкою під Маріуполем. Задекларовані її чоловіком Mazda 6 і Honda CR-V, як і у колеги-Чижевського – це подарунки сім’ї, що володіє цілим автопарком: у сестри – Mazda СХ-7, тещі – Mazda 2, навіть у дев’яносторічного дідуся – своя KIA Cherato.

Дмитрієв подає свої документи у всі створювані антикорупційні органи: він претендував на ряд посад в Антикорупційному бюро (але був заблокований Радою громадського контролю НАБУ), пробувався в Антикорупційну прокуратуру, і, нарешті, тепер – в НАЗК.

Топ-чиновник

Олександр Скопич, 40 років, родом з Чорнобильського району Київської області. З травня 2014 року він займає посаду заступника голови Національного агентства з питань держслужби – тієї служби, яка зараз відповідальна за проходження всіма чиновниками спеціальної перевірки перед призначенням на будь-яку державну посаду.

До цього, з 2010 по 2014 рік, працював у податковій міліції Печерського району Києва, дослужившись до посади керівника відділу протидії незаконному обігу підакцизних товарів. Ще раніше, з 2007 по 2009 рік працював у Головдержслужбі України, правонаступницею якої зараз і є Нацагентство з держслужби.

Декларація Скопича, як для людини, яка чотири роки віддала роботі в податковій міліції, дуже скромна. Він знімає квартиру в Києві, в 2014 році заробив 84,7 тис. грн. (близько 7,5 тис. грн. в місяць). Має близько 20 соток землі в селі Аркадіївна в Київській області та житловий будинок на ній 65 м. кв. Автопарк високопоставленого чиновника теж дуже скромний: згідно декларації він володіє чотирнадцятирічним Mersedes’ом, але на роботу їздить на іншій машині – Toyota Prado.

Цікаво, що один із членів конкурсної комісії, яка відбирає людей в НАЗК – це безпосередній начальник Скопича, глава Нацагентства з держслужби Костянтин Ващенко.

У своїй новітній біографії Скопич був членом комісії, яка у лютому-березні 2015 року проводила службове розслідування за фактами корупції в органах Державної фіскальної служби, в результаті якої своїх посад позбулися керівник ДФС Ігор Білоус, і його заступники – Володимир Хоменко (керівник податкової міліції) та Анатолій Макаренко (керівник митниці). За словами джерела, знайомого з ходом цього гучного розслідування, Скопич публічно демонстрував лояльну позицію Кабміну, а діяв, орієнтуючись на позицію Адміністрації Президента.

Громадські

Цивільний сектор представлений в групі фіналістів Федором Вениславським (46 років), мобілізованим у Прикордонслужбу доцентом кафедри конституційного права Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого.

Він входив до групи з доопрацювання закону Про очищення влади, один з ініціаторів створення Харківського громадянського форуму, голова Координаційної ради Харківська громадська люстраційна палата. Раніше працював експертом у міжнародних проектах, спеціалізуючись на таких темах, як відповідність українського законодавства до Європейської конвенції прав людини та основних свобод (Рада Європи) і добропорядність посадових осіб.

Із задекларованих 2,6 млн у 2014 році Веніславський заробив всього 131 тис. грн. Проте в цьому ж році з ним стався щасливий випадок – йому повернули 2,5 млн грн боргу. У 2000-х, за словами Вениславського, він добре заробляв адвокатом і міг дозволити собі позичити таку суму.

Ще один представник громадськості – Роман Маселко (36 років), глава юридичного відділу головного офісу ПроКредит Банку в Києві (з 2014 року), і активіст Автомайдану у вільний від роботи час. В Революцію гідності Маселко був одним з координаторів групи Юридичний захист Автомайдану, після чого ініціював створення у Верховній Раді Тимчасової слідчої комісії з питань переслідування учасників Автомайдану. Зараз Маселко продовжує домагатися, щоб ГПУ і суди притягнули до відповідальності осіб, які переслідували Автомайдан.

Як активіст Автомайдану Маселко був обраний членом Ради громадського контролю Національного антикорупційного бюро (НАБУ). Подавшись на конкурс в НАЗК, він паралельно проводить співбесіду претендентів на роботу в НАБУ.

Вчені: викладач Яценюка та борець із рейдерством

Поряд з громадськими діячами на фінішну пряму конкурсу вийшли два доценти – Наталія Корчак (47 років) з Національної академії прокуратури України та Олександр Серьогін (38 років) з Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Шевченка.

Дійти до поточного етапу відбору вони змогли, завдяки глибоким юридичним знанням. Видатних досягнень, які засвідчили б успішний досвід боротьби з корупцією і системою в минулому, у них не виявлено.

Однак якщо проаналізувати біографії вчених, можна прийти до висновку, що в шорт-лист відбору в НАЗК вони потрапили не просто так. Так, Наталя Корчак викладала у прем’єр-міністра Арсенія Яценюка на юридичному факультеті Чернівецького університету їм. Ю. Федьковича і навіть рецензувала його роботу.

Олександр Серьогін, крім іншого, є практикуючим адвокатом, членом кваліфікаційної палати КДКА Київської області, а також радником з правових питань Антирейдерського союзу підприємців України.

Юрист-практик

Шалгородський Владислав, 43 роки, адвокат, з 2013 року займається "медіацією з питань заборгованості" – роботою, дуже схожою по своїй суті з колекторською діяльністю.

Адвокатська кар’єра Владислава Шалгородського різношерста: з Кривоозерської ветеринарної аптеки – відразу в міжрайонну податкову інспекцію, звідти вже опером у Первомайський міжрайонний відділ податкової міліції Миколаївської області (до 2002), після – юрисконсультом в броварську юрфірму Юстиніан. У послужному списку Шалгородського і ТОВ Юридична компанія Київюрконсалтинг (генеральний директор, 2005-2007), і ТОВ Сучасні системи інвестицій (керівник юрвідділу, 2007-2008), і АКБ Укрсоцбанк(2008-2009), де він керував проблемною заборгованістю і, нарешті, УкрСиббанк (2009-2013), де Шалгородський реалізовував заставне майно.

Настільки різноманітний кар’єрний шлях не приніс відчутного матеріального блага, а задекларовані витрати адвокатської сім’ї – викликають питання. Так, сумарний дохід Шалгородських склав близько 9,5 тис. грн на місяць. У 2014 році Владислав заробив 105 тис. грн від адвокатської діяльності. Його дружина – нічого. Тим не менш, сім’я їздить на недешевій Mazda CX-7, володіє квартирою в Києві і примудряється при цьому третину заробітку віддавати за кредит. Згідно декларації в 2014 році, Шалгородский витратив 33 тис. грн на погашення кредиту і 9,8 тис. грн на утримання майна.

Політичний

Народний депутат від БПП Віктор Чумак (57 років) – єдиний політик, що пройшов відбір в НАЗК до поточного етапу. В минулому він – голова Комітету протидії корупції, під керівництвом якого Рада проголосувала безпрецедентні антикорупційні закони – про створення Антикорупційного бюро та Агентства з запобіганню корупції. Також є співавтором законів про Державне бюро розслідувань і відкриття реєстрів нерухомості та земельного кадастру.

У Чумака за плечима вже є одна невдала спроба очолити антикорупційний орган – у конкурсі на керівника НАБУ нардеп дійшов до самого кінця, але впав у немилість через різкі випади у бік пропрезидентської частини фракції БПП. Тоді в комісії не знайшлося достатньо голосів за Чумака, і Бюро очолив Артем Ситник.

За словами Юрія Бутусова, який проводив співбесіду тоді у Чумака на посаду директора НАБУ, "Чумак для Петра Олексійовича — сильний подразник. У них серйозні особисті конфлікти з часів виборів у Київраду, коли Чумак провалив всіх кандидатів, яких Порошенко хотів виставити на території мажоритарного округу Чумака в Києві. Також у Чумака гострий конфлікт з президентським оточенням, оскільки на його окрузі йдуть серйозні земельні скандали навколо Дарницького фармкомбінату".

Чумак володіє будинком у селі Хлепча під Києвом (179 кв. м), земельною ділянкою під ним, а також частиною квартири в Києві. У 2014 році він купив Hunday Santa Fe 2014 року випуску за 791,2 тис. грн. За документами йому також належить ВАЗ 2102 1979 року випуску. Під час конкурсу на посаду директора НАБУ навколо покупки Чумаком нового автомобіля вибухнув цілий медійний скандал. Але й нинішній відбір не проходить для Чумака гладко: то намагаються поставити під сумнів площу житлового будинку, ділянки, то вишукують прогалини в роботі бізнесу, з яким нардеп був пов’язаний до свого депутатства. Тим не менш, на цей раз у Чумака набагато більше шансів пройти відбір, якщо члени комісії будуть дійсно брати до уваги реальні досягнення кандидатів у боротьбі з корупцією. Крім Чумака, в списку фіналістів людей з такими від сили два – три.

Спецперевірки кандидатів

Інтриги процесу відбору додають результати спеціальної перевірки всіх дев’яти претендентів, озвучені на засіданні конкурсної комісії 21 листопада. Ні по одному кандидату перевірка не виявила обмежень, які не дозволяють зайняти посаду члена НАЗК. Але вісьмох кандидатів (крім Скопича, якому автоматом зарахували результат минулої перевірки) попросили надати пояснення. Які саме, з’ясується вже безпосередньо на засіданні комісії. Але, як показує вже наявна практика конкурсних відборів, цей момент може стати приводом до того, щоб за суб’єктивних та надуманих причин прибрати з процесу "незручних" кандидатів.

А судді хто?

Згідно із Законом, конкурсна комісія приймає рішення мінімум шістьма голосами з восьми. Але склад комісії настільки неоднорідний, що шести голосів може не набрати жоден з дев’яти фіналістів. У той час як "блокуючий пакет" у три голоси може отримати майже кожен з кандидатів, що спричинить за собою переоголошення всього конкурсу і зірве виконання Україною зобов’язань, взятих перед ЄС в рамках безвізового процесу.

Частина комісії, делегована органами влади, представляє настільки різні групи впливу, що домовитися "на березі" їм було практично неможливо. У ній – і заступник глави АП Олександр Данилюк, голова Нацагенства з держслужби Костянтин Ващенко, заступник міністра юстиції Наталія Севостьянова, і обраний парламентом з подачі Реанімаційного пакету реформ викладач Могилянки Володимир Сущенко. Чотири громадських працівника у складі комісії теж навряд чи мають спільну позицію, оскільки два з них – делеговані Реанімаційним пакетом реформ громадські активісти Віктор Таран та Андрій Марусов – входять в антикорупційну групу РПР і разом лобіюють всі значимі зміни в даній сфері. Два інших – Віктор Шлінчак та Леся Шевченко – гравці самі по собі.

Як би там не було, але домовлятися все ж таки доведеться, і чим швидше члени конкурсної комісії зроблять правильний вибір – тим краще. За новими правилами, з 1 січня 2016 року чиновники повинні почати здавати декларації в електронному вигляді. До того часу у НАЗК повинен з’явитися не тільки колективний керівний орган, але і штат співробітників, здатних пропустити через себе тисячі декларацій і знайти те, що чиновники зазвичай ховають між рядків.

Олександра Устінова — член правління Центру протидії корупції

http://nv.ua