Кривий Ріг нагадує: влада належить народу

  • Кривий Ріг нагадує: влада належить народу

Кривий Ріг нагадує: влада належить народу
Кривий Ріг нагадує: влада належить народу
Протести проти фальсифікацій виборів у столиці Кривбасу зібрали тисячі людей, не готових жити за принципом "за нас все вирішили"

"Дякуємо!" Скандуванням цього слова (причому саме українською мовою) багатотисячний мітинг в центрі Кривого Рогу кілька разів переривав виступи мера Львова і парламентаріїв з міста кави, соборів і айтішників, які приїхали в минулу неділю в місто руди, ГЗК і металургів.

Те, що відбувається в столиці Кривбасу — відмінна ілюстрація неймовірних змін у країні. І одночасно — перешкод на шляху до цих змін.

Більшість промислових гігантів найдовшого міста в світі належать Рінату Ахметову. Його місцеві хороші знайомі Юрій і Олександр Вілкули (батько і син) у часи Віктора Януковича стали мером Кривого Рогу і віце-прем’єром в уряді Миколи Азарова відповідно. Поки тривав Євромайдан, Кривий Ріг вважався другим після Харкова центром поставок в Київ титушок, чиїм завданням було за допомогою терору допомогти Партії регіонів зберегти владу.

Першим імпульсом руйнування такого способу Кривого Рогу став добровольчий батальйон Кривбас, створений на початку страшного літа 2014‑го. Багато бійців Кривбасу віддали свої життя в боях за незалежність України. Деякі до цього часу залишаються в полоні.

Вже другий тиждень громадянське суспільство Кривого Рогу пише нову історію

Другим вісником змін стали результати останніх виборів міськради Кривого Рогу. Жителі віддали більше голосів кандидатам від УКРОПу, Самопоміч, Солідарності, Радикальної партії, Батьківщини і Сили людей, ніж кандидатам від Опозиційного блоку. Ще більш несподіваним став результат виборів мера. У першому турі Вілкул-старший отримав менше половини голосів городян. А у другому зміг випередити кандидата від Самопоміч Юрія Милобога лише за рахунок голосування в лікарнях на так званих спецділянках. Вони і принесли йому перевагу в 752 голоси. Причому, як з’ясувалося вже під час судового розгляду списків на цих спецділянках, кількість хворих зросла заднім числом.

Таке не раз траплялося на багатьох виборах. Тому набагато важливіше інше. Те, що захопило всіх українців і продемонструвало третю і найголовнішу зміну Кривого Рогу. Жителі міста вийшли на вулиці. Протести проти фальсифікацій зібрали спочатку десятки, потім сотні, а потім і тисячі людей, не готових більше жити за принципом "за нас все вирішили".

Як зауважив один мій знайомий, це і є справжня декомунізація. Вже другий тиждень громадянське суспільство Кривого Рогу стрімко пише сторінку за сторінкою своєї нової історії.

Тут все до болю знайоме. І незабутня атмосфера добрих мирних зібрань київського Майдану 2004 року. І перетворюючі всіх у братів і сестер клопоти з організації табору часів студентського Євромайдану 2013 року. І військова виправка плюс знання учасників нинішньої війни за незалежність. Коли анонім повідомив про замінування нашої з Семеном Семенченко і Павлом Костенком депутатської приймальні, організованої в наметі біля Криворізької мерії, дві гранати в одному пакеті з купкою цвяхів швидко знайшов і передав до групи розмінування колишній боєць батальйону Донбас. А ми з поліцією в цей час відтісняли подалі цивільних учасників мітингу. Їх сусідство з вибухівкою не злякало і навіть не змусило припинити жваві дебати про способи захистити волевиявлення Кривого Рогу.

Це зараз головне питання. Ми з колегами по фракції Самопоміч провели не одну годину в переговорах з Петром Порошенком і лідерами фракцій коаліції у Верховній раді. Кращий вихід — офіційне визнання фальсифікацій судом, Криворізькою виборчою комісією і Центрвиборчкомом. І в цьому випадку ми готові брати участь у нових виборах, щоб відкласти всі сумніви в легітимності переможця.

Але на цьому цивілізованому шляху чимало перешкод. Місцеві судді корумповані і залежать від зобов’язань, взятих ними в тих краях ще в попередні роки. У місцевому виборчкомі практично всі представники Народного фронту, Батьківщини, Радикальної партії і Солідарності навіть не приховували залежність від Вілкула.

Так само, як і депутати, які пройшли у міськраду за списками цих партій. Правда, після того, як це стало відомо широкій громадськості, партії почали відкликати своїх зрадників.

Батьківщина і Радикальна партія навіть розпустили новообрані криворізькі фракції. Однак їх депутати відмовляються здавати мандати після оголошення Вілкула мером. Найогидніша ситуація склалася в ЦВК, який як і раніше очолює ставленик Януковича Михайло Охендовський.

Втім, сумувати не варто. Вся новітня історія України доводить: людей, які піднялися за свою свободу — зупинити вже неможливо. Після мітингу ми завдали попереджувальний візит в мерію Кривого Рогу. Там же на найвиднішому місці залишили напис. Слова, які скандували тут найчастіше: "Влада належить народу". Якщо хтось про це забув, Кривий Ріг всім нагадує. І ми йому за це «Дякуємо!».

http://nv.ua/uk