Кіборги рік потому. Як змінилося життя захисників Донецького аеропорту за рік

  • Кіборги рік потому. Як змінилося життя захисників Донецького аеропорту за рік

Кіборги рік потому. Як змінилося життя захисників Донецького аеропорту за рік
Кіборги рік потому. Як змінилося життя захисників Донецького аеропорту за рік
За півтора року АТО на потреби військових волонтерам вдалося зібрати більше 70 млн грн, 300 тисяч з яких – гроші, виручені від продажу календаря з портретами кіборгів. Деякі з них розповіли НВ, чим жили весь цей рік та чи хочуть знову повернутися на війну

Благодійний фонд Повернися живим представив нові календарі з кіборгами, які обороняли Донецький аеропорт у 2014-му. Зібрані від минулорічних продажів 300 тис грн витратили на ремонт техніки для 95-ї аеромобільної бригади, розповідає засновник фонду Віталій Дейнега. Кошти від продажу цього календаря спрямують на забезпечення 59 бригади, яка дислокується в районі Попасної, і 14-ї – в районі Мар’їнки та Красногорівки. Їм хочуть закупити тепловізори.

"На жаль, за останній рік у нас в армії наформували багато підрозділів, які взагалі не забезпечені. Там не те що сумно із забезпеченням – у них просто нічого немає. Так як підрозділ новий, хвиля волонтерської допомоги пройшла повз них. Але, повірте, вони на це заслуговують", — пояснює Дейнега.

Киборг Иван Барамидзе. Фото: Наталия Кравчук
Кіборг Іван Трембовецький. Фото: Наталія Кравчук


За його словами, крім благодійної мети в календаря є ще одна місія – показати, що за рік ніхто з хлопців не загинув, продемонструвати, як деякі з них змінилися за цей час.

"Потрібно, щоб всі розуміли: ті, кого ми називаємо кіборгами, такі ж, як і інші люди. Разом з нами ходять по вулицях, їздять у метро, стоять в чергах", — говорить Дейнега. — Ми не розглядаємо це як що ми щось продаємо. Швидше, календар – це подарунок тим, хто готовий пожертвувати військовим 500 гривень і більше".

За всі півтора року війни фонду Повернися живим вдалося зібрати більше 70 млн грн на потреби військових. І календар – тільки один зі способів привернути людей до збору коштів.

Придбати календар можна буде тільки в офісі Повернися живим на Жилянській у Києві. Дейнега пояснює – уникають підробок. Торік, за його словами, були випадки, коли "липовий" календар продавали в інших містах України.

На презентації календаря в офісі організації – троє кіборгів. Двоє з них вже були обличчями торішнього календаря – це Іван Трембовецький з позивним "Юнга" та Дмитро Крикун з позивним "Амур". Вони прийшли розповісти, що змінилося в їхньому житті за цей рік.

"Головна подія мого року – те, що я одружився, — розповідає Трембовецький і показує обручку на пальці. — Вона моя однокласниця. Ми не бачилися років 12. Потім з’явилися соцмережі, почали один одного знаходити, декілька разів зустрілися. Спочатку, коли був у зоні АТО, під Слов’янськом в полях, у лісах, ми пзідзвонились. "Ти де?". Кажу, я в полях. Потім почали спілкуватися, відпустка, і все закрутилося".

Після Майдану головне, що здобула Україна – це нація та патріотизм. Тепер нам важливо не втратити це

Головне, що змінюється після війни, говорить кіборг – це цінності. Що гроші – не найголовніше в житті, важливо, щоб їх було достатньо, але найголовніше – життя та сім’я.

"Зараз вирішив займатися соціальною політикою. Союз ветеранів АТО, наприклад. Хотіли піти на вибори, трохи не пройшли. Ми на цьому зупинятися не будемо. Вважаємо, що наших політичних діячів потрібно змінювати. Потрібні нові", — говорить Трембовецький.

З іншими кіборгами зі своєї бригади, розповідає він, бачаться часто, але не з усіма, адже колишні товариші по службі тепер роз’їхалися по всій Україні. Багато їх них, говорить він, після війни повернулися на свою роботу.Є й такі, хто захотів щось змінити в житті. Головне, що всі відпустили те, що було на фронті і повернулися до нормального життя.

"Згадувати те, що відбувається, звичайно, доводиться. Ми з друзями часто згадуємо веселі речі та те, що там було. Сумні теж – коли третю чарку піднімаємо. Війна ще не закінчилася", — ділиться Юнга.

За його словами, після Майдану головне, що здобула Україна – це нація та патріотизм. Тепер нам важливо не втратити це.

Кіборг "Амур" займає вересневу сторінку. Каже, що на торішньому календарі фотографія була красивіше. Головною зміною у своєму житті за 2015-й називає вступ до Київського політеху – зараз він отримує там першу вищу освіту на заочній формі навчання. В іншому, за словами хлопця, у його у житті все стабільно добре.


Киборг Дмитрий Крикун. Фото: Наталия Кравчук
Кіборг Дмитро Крикун. Фото: Наталія Кравчук

"Найчастіше згадуються найгарячіші моменти, Дебальцеве, наприклад. Іноді тягне назад, але поки не бачу в цьому сенсу. Ніякі дії поки що не відбуваються, сидіти там просто так – немає сенсу, — розповідає Амур. – Поки що є пропозиції зайнятися цікавими речами тут. Наприклад, допомогти в організації роботи реабілітаційного центру для інвалідів АТО під Києвом".

Третій кіборг – Володимир Бородавка, позивний "Кардан", на сторінках календаря вперше. Йому дістався червень. Хлопець – небагатослівний і трохи сором’язливий. Каже, що на війні намагався думати про хороше.

"Думав, що потрібно повернутися живим. Всіх привезти, відвезти, доставити в аеропорт боєприпаси. Зараз найбільше згадуються поїздки з Пісок в ДАП, нічні, денні, різні. Спочатку було страшно, перших дві поїздки. Далі – на автоматі", — ділиться хлопець спогадами.


Киборг Владимир Бородавка и его жена Яна. Фото: Наталия Кравчук
Кіборг Володимир Бородавка і його дружина Яна. Фото: Наталія Кравчук

Кіборг каже: головне, що змінилося в його житті за цей рік – це ставлення до близьких, до дружини. Вона, його дружина Яна, прийшла на презентацію календаря з ним. Вони разом уже дев’ять років.

"Коли він воював, дуже переживала. Більше працювала, щоб не бути одній вдома. Тому що, коли була вдома, днями не могла до нього додзвонитися. Телефон був відключений. Багато плакала, цілими днями", — зізнається Яна.

Дівчина каже: дивилася новини і боялася почути, що хтось загинув. А коли "Кардан" був в аеропорту, вона про це не знала – з ним просто урвався зв’язок.

"Він мені тоді взагалі не дзвонив. Я вже думала, потрібно шукати якихось керівників, нехай скажуть, хоча б, де вони. Він же нічого не розповідав мені, де був, де служив. Тільки коли повернувся, то сказав, в яких гарячих точках перебував", — згадує Яна.

"Якщо виникне необхідність, я готовий повернутися на війну, — говорить кіборг. — Але тільки зі своєю бригадою. З іншими людьми їхати не згоден".

http://nv.ua/