“Активіст не може знати всі деталі справи: і електричні, і механічні, будь-які інші”, – директор КП «Івано-Франківськміськсвітло» Віктор Синишин (ФОТО)

  • “Активіст не може знати всі деталі справи: і електричні, і механічні, будь-які інші”, – директор КП «Івано-Франківськміськсвітло» Віктор Синишин (ФОТО)


Як місто наводить лад з освітленням дворів, освітніх та медзакладів, коли на Ратуші з’явиться новий годинник та скільки він буде коштувати франківським платникам податків? Яких сюрпризів чекати мешканцям до Новорічних та Різдвяних свят?

Про це та інше «Галка» поспілкувалася з директором комунального підприємства «Івано-Франківськміськсвітло» Віктором Синишиним.

- Останні два роки у місті активно замінюють вуличне освітлення. Скільки вулиць вже оновили та скільки ще чекають своєї черги?

- Насправді сказати чітко якусь певну цифру по освітлену вулиць важко, оскільки оновлення іде поступово, тобто зробили у певний час частину робіт, а потім продовжуємо. Тому, це дуже багато вулиць, та й ніхто точного обліку не веде. Загалом можу сказати, що на таких більших вулицях, не по 1-2 світильники, а де були проведені комплексні заміни, це наразі близько 30 вулиць. В першу чергу при заміні вуличного освітлення, встановлюємо освітлення на тих вулицях, де його взагалі не було. А також є частина вулиць, де проведена модернізація, тобто заміна неекономних світильників на нові сучасні та економні.

синишин-8698

- Чи всі школи, дитсадки, медзаклади Франківська тепер освітлюються у вечірній час?

- Ще не всі, але вже близько 60% закладів отримали нове освітлення за попередні півтора року, і плануємо цього року продовжити роботу. Залежить від того, яка буде ситуація з коштами, бо ми вже трохи затрималися. Насправді думаю, що цей та наступний рік завершимо оснащення освітлення у всіх школах, садках та медзакладах.

- Яка ситуація з оновленням світлофорів?

- Вперше цього року провели комплексну реконструкцію світлофорних об’єктів, тобто на перехрестях з повною заміною мереж, заміною обладнання, яке відображає сигнал, та контролерів. Загалом повністю замінили близько 30 світлофорів, ще залишилась на наступний рік центральна частина міста, це десь 10 світлофорів.

синишин-8701
синишин-8683

- Дистанційне керування освітленням в місті. Як воно працює, і чим є корисне для Франківська?

- Для міста це в першу чергу точніший графік включення освітлення. Також підвищилась надійність мережі, оскільки попередня система була ще зроблена за Радянського Союзу. Тобто телефонні опори, великі ящики, які керувалися за допомогою мереж різних телефонних дротів, дуже часто ці телефонні пари виходили з ладу. Часто обривалися по лінії, вони ж не йдуть через наші шафи, а проходять через житлові будинки, десь ми не мали до них доступу, тому час відновлення цієї пари для того, щоб керувати освітленням, займав десь під два місяця і довше. А дистанційне керування зараз працює за допомогою GSM каналів, тобто воно здійснюється без використання дротів, є безпровідниковим, тобто ми онлайн бачимо детальну ситуацію про стан мережі, чи працює якась лінія, чи ні.

синишин-8725
синишин-8726

Також збільшилась кількість характеристик, які ми можемо бачити. Легше знімати статистичні дані по лініях, простіше фіксувати аварії в мережі. Найбільшим плюсом для міста є те, що в обладнання зашивається річний графік, тобто диспетчеру не потрібно кожного дня сидіти включати та виключати. Навіть якщо пропав зв’язок, відключили вишку чи просто зник мобільний сигнал, світло все одно автоматично включиться, оскільки воно має програмну пам’ять.

Також у місті незабаром запрацює сайт, на якому позначені всі світлофори, опори, шафи та інше. Ми перші, хто зробили таку собі електронну інвентаризацію міста. І у разі виникнення проблеми людина може відмітити, наприклад світлофор на карті, ми отримуємо сповіщення і наш працівник виїжджає та ремонтує об’єкт.

синишин-8736
синишин-8732
синишин-8730

- Наскільки нові технології полегшують роботу працівникам КП “Івано-Франківськміськсвітло”?

- В рази полегшують, оскільки раніше потрібно було їхати на лінію і перевіряти її, а тепер з цим керуванням все чітко видно. Наприклад, третя лінія на певній підстанції вийшла з ладу, і працівник одразу їде суто туди та перевіряє саме цю лінію, що могло там статися. Зменшився обсяг робіт, який має виконати працівник для перевірки або відновлення мереж.

- У місті готуються до заміни годинника на Ратуші. На якому етапі цей процес? Чи можлива глибинна модернізація існуючого годинника, про що говорять окремі активісти?

- Наразі відбувається проектна експертиза, тобто державна перевірка, після цього буде замовлений і виготовлений годинник. А на рахунок модернізації існуючого годинника, то ми зустрічалися з активістами. Виходили на місце встановлення існуючого годинника, показували який є механізм там на даний момент, що він фізично вже застарілий. Якщо порівняти з львівським механізмом на Ратуші, то він дійсно є старовинний, а наш виготовлений в 2000-х роках і зробили його, як я кажу «на коліні», не використовували заводські технології, майстер робив, як вважав за потрібне. Воно працювало, але на даний момент немає потреби в глибинному ремонті, оскільки в цьому не має доцільності, краще встановити інший тип годинника.

синишин-8712

Зупинилися на тому, що циферблат буде той самий, лише тільки з підсвіткою, а механізми будуть незалежні. З такою технологією у разі виходу з ладу одного годинника, інші три будуть працювати. Вони всі через GPS координати будуть автоматично синхронізуватися, тому не потрібно людського втручання. Також активісти писали, що дешевше зробити годинник у львівського майстра, який його і створив, але якщо робити чотири окремі годинника, то це виходить в рази дорожче: один годинник близько 200 тисяч гривень, помножити на чотири – майже мільйон гривень. За новий годинник ми плануємо заплатити 500 тисяч гривень, можливо вийде і менше.

Я вважаю, що активісти – це не є всі мешканці міста. Активіст не може знати всі деталі справи: і електричні, і механічні, будь-які інші. На мою думку, має бути фахова освіта.

- До речі, активісти подейкують, що постачальник нового годинника співпрацював з Росією? Це перевіряється і враховується при виборі переможця тендеру?

- Нам був надісланий коментар від керівника заводу, де він чітко вказує, що в них дійсно були російські активи, але лише до початку 2013 року. Зараз вони повністю розірвали співпрацю з Луганськом та Росією. Це є підтверджено документально на всіх реєстрах на рівні держави.

синишин-8709
синишин-8716

- Свого часу мер дав доручення встановити декоративні годинники в центрі міста, а саме на вулиці Шевченка та на Вічевому майдані. Коли вони з’являться?

- Цього року вони точно не з’являться, оскільки активісти не захотіли встановлювати годинник «під старовину». Ми запропонували їм розробити дизайн, а ми тоді просто закупимо механізм і встановимо цей годинник. Пройшло вже близько двох місяців часу, але відповіді ми так і не отримали. Активісти наші можуть тільки поговорити і все, а дальше все зупиняється.

- Наближається зима – що цікавого чекати місту в новорічній ілюмінації?

- Та виключимо все світло та й все (сміється). Але насправді, на цей рік нічого нового не передбачено, мається на увазі по закупівлі, тобто ілюмінація та сама, що і минулий рік. Єдине, що вона буде модернізована, тому буде трошки по-іншому працювати. Це все ви зможете побачити в період Новорічних та Різдвяних свят.

синишин-8720

- До слова, прокоментуйте ситуацію з придбанням так званих новорічних арок – чому є таке велике бажання в міста їх купити?

- Новорічні арки були якоюсь новинкою для міста. В Україні такого ще не було. І незважаючи на шквал критик, знов таки ж від кількох сотень активістів у Facebook, і знов наголошую, що декілька сотень – це не є всі мешканці міста. Бо всі пам’ятають, як складно було пройти по Стометрівці, оскільки дуже багато людей ходили та фотографувалися там. Шкода, що не обходилося без пошкоджень від вандалів, але це вже інше питання.

На нашу думку арки – це окраса міста. Багато моїх знайомих з інших міст, областей дзвонили і питали, чи довго вони ще будуть стояти, хотіли приїхати подивитись.

- Чому не розглядали варіант замовити арки у франківських ковалів, котрі пропонували нижчу ціну за роботу?

- Насправді вони сказали ціну тільки за металеву конструкцію, без освітлення, без врахування монтажу, без фундаментів, який є. Всі думають, що арки – це лише метал, а про електричну частину всі забувають. Активіст казав, що вони знали хто буде їх виготовляти і могли зробити разом з електричною частиною, але тоді це виходить дорожче. Ми пропонували взяти їм участь в тендері, ніхто не забороняє, дасте нижчу ціну і немає проблем. На що голова асоціації ковалів відповів, що якщо вони будуть робити арки, то потрібно розбивати процес на декілька частин, бо самі вони не встигнуть це зробити, а по-друге у них немає спеціаліста, який виготовить ілюмінацію. Ми говорили, якщо у вас є готовий виріб, то приймайте участь в тендері, який ми проводили чотири рази. Тож була б у ковалів можливість і бажання зробити та взяти участь у тендері – вони би це зробили.

Арки ми вже викупили, на них якісна ілюмінація, що для нас було дуже важливо, бо від морозів неякісна ілюмінація потріскає і швидко вийде з ладу. Така ілюмінація, як на арках, використовується на деревах біля Медуніверситету та на Стометрівці. Вже два роки світиться в будь-яку погоду, і немає ніяких проблем, окрім механічних пошкоджень від людей.

синишин-8734

- Чому не вдалося цьогоріч залишити арки на літо та прикрасити квітами?

- Бо арки були надані місту в оренду безоплатно, а викупили ми їх лише в серпні цього року. Думаю, після того як ми встановимо їх на новорічні свята, подивимось, що як буде працювати, а після цього вже будемо вирішувати – чи залишати чи не залишати.

- Яка ситуація з кадрами в “Івано-Франківськміськсвітлі”? Скільки людей працює, чи є вакансії, які зарплати?

- На даний момент працює 51 людина, вільні п’ять вакансій. Заробітна плата на руки виходить близько 7500 тисяч, може бути і більше, але це вже залежить від кваліфікації працівника. Проблема з нехваткою людей є, бо багато хто їде закордон, потім звичайно вертаються. Якщо це був хороший спеціаліст, то ми приймаємо його назад. А якщо людина приходить, вчиться пару днів, а потім їде геть, то ми не бачимо сенсу брати таку людину назад на роботу, знову витрачати час на її навчання. Насправді потрібні працівники на всі робітничі професії, найбільше потребуємо електромонтерів.

- Чи можна порівняти, скільки коштів освоювало підприємство 5 років тому, і у 2018?

– Точної суми я вам не скажу, але можу сказати, що в рази більше ніж за попередні роки. Якщо говорити суто про будівництво мереж, бо обслуговування це зовсім інше, то за минулі 5 років через КП “Івано-Франківськміськсвітло” проходило в 3-4 рази менше коштів, ніж тепер.

синишин-8715

Розмовляла: Зелінська Тетяна

Фото: Юрій Валько

Джерело статті: “http://www.galka.if.ua/aktivist-ne-mohe-znati-vsi-detali-spravi-i-elektrichni-i-mehanichni-bud-yaki-inshi-direktor-kp-ivano-frankivskmisksvitlo-viktor-sinishin-foto/”